ANA SAYFA
Düşüşler

Düşüşler
Kazmayı Tutuş Şekli:

Başparmak kaşık kısmının altında parmaklar gaga kısmında diğer el kazmanın alt ucuna yakın şekilde saptan kavranmış olarak sıkıca tutulmalıdır.
Sivri uç omzun hemen üzerinden kara saplanmalı, kaşık kısmı boyun ve omzun yarattığı açıya yakın olmalıdır.( gereken güç uygulaması açısından çok önemlidir.)
Sapın ucuna yakın yerden kavramanın nedeni eksen görevi görüp savrulmayı ve bu savrulma sonucu oluşabilecek kalçayı deşmeyi önler.


Göğüs ve omuzlar kazmanın sapına kuvvetle bastırılır. Vücut ağırlığı verilir.
Yüz kara bakmalıdır. Ağırlık verme açısından.

Omurga hattı kardan biraz açık kıvrık durmalıdır. Bu kıvrılma sayesinde ağırlığın çoğu kazma ucu, ayakucu ve dizlere verilir. Kara gömülerek düşmeyi durdurur.

Dizler yumuşak karda düşmeyi yavaşlatır, sert karda vücut konumunu dengeleme işlevi görür.

Ayakta krampon varken ayaklar kesinlikle kara temas ettirilmemelidir. Takla atmaya sebep olur.

Her zaman kazmamızın perlonu bileğimize geçmiş durumda olmalıdır.

Kazma bizim düşüş anında durmamızı sağlayacak tek malzememizdir bu nedenle bir düşüş esnasında kazmanın perlonu bileğimizde olmazsa kazma elimizden kurtulabilir ve biz kazma olmadığından duramayıp ciddi şekilde yaralanabilir ve en kötüsü hayatımızı kaybedebiliriz. Bu nedenle kazmanın perlonunu muhakkak bileğimize geçirmeliyiz.

DÜŞÜŞ ŞEKİLLERİ
İlk olarak vücudu kendinizi durdurma konumuna çevirmek olmalıdır.

Kafa Yukarıda Yüz Yamaca Bakar Konum: Vücut kazma sapının üstünde kalacak şekilde kara saplanır. Vücut ağırlığı her zaman kazmanın üzerine verilir.

Kafa Yukarıda Sırt Üstü Konum: Kazmanın başının olduğu tarafa yuvarlanıp kazmanın sivri ucunu kara sertçe saplarken ağırlık sapa verilir.

Kafa Aşağı Yüz Yamaca Bakar Konum: Ayaklar yamaç aşağı konuma getirilmelidir. Kazmayı vücudumuzun çevresinde döndürecek bir eksen oluşturacak tarzda kazma ucunun olduğu tarafın biraz daha dışında kara saplamalıyız. Bacaklarımızı çevremizde savurup, aşağı yöne getirmeye çalışmalıyız.

Kafa Aşağı Sırt Üstü Konum: Kazmayı göğsümüzün üstünde tutup kara sertçe saplayıp sonra ona(kazmaya) dönüp yuvarlanmalıyız. Bir kez daha yan tarafa saplanan sivri uç eksen görevi görür sadece kazma ucunu saplamak bizi durdurmayacaktır. Kazmaya doğru yuvarlanırken ayaklarımızı da çevremizde savurup aşağıya dönmeliyiz. *Bunları yaparken elimizi çabuk tutmalıyız. Derhal kendimizi durdurma konumuna sokmalıyız. Eğer sert karda kendimizi birkaç saniye içinde durduramazsak sonradan durabilmek çok düşük bir olasılıktır. Çünkü sert kar üzerinde ani şekilde hızlanırız ve durmamız güçleşir. Kayma hızıyla kazmamız elimizden savrulabilir durma hareketimizi yapamaz konuma gelebiliriz bu nedenle düşme anında iki üç saniye içinde durma pozisyonumuzu almalı kazmamızı kara ya da buza hemen saplamalıyız. Yumuşak karda çok eğimli olmayan tehlikesiz yerlerdeki düşüşlerde kalçamızın üzerine oturarak, elimizle ya da ayaklarımızla kar toplayarak durmamız mümkündür.

    Gönderen : admin        Tarih : 10 Nisan 2010        Hit : 9236

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE SEVİYENİZ YETERSİZ

 

Anasayfa  İletişim